Specifika stravování

Pitný režim

Děti mají po celý pobyt ve školce k dispozici pitný režim (např. čaje ovocné a bylinkové nebo ovocné mošty a džusy ředěné vodou – vodu mají k dispozici vždy za všech okolností.

Mléko a mléčné výrobky

Zařazujeme je téměř do každodenní nabídky a nezapomínáme na často opomíjené kysané mléčné výrobky – děti mají vždy možnost volby mezi mléčným a nemléčným nápojem.

Ovocné svačinky

Děti mají každý den potřebný přísun vitamínů v podobě ovoce dle sezónní nabídky. Ovoce je součástí ranních mís.

Čerstvá zelenina

Zelenina je součástí svačin a obědů, kterou vydáváme nejčastěji formou salátů a příloh.

Luštěniny a obilniny

Najdete v našem každodenním jídelníčku v podobě polévek, kaší, pyré a pomazánek. Luštěniny rádi využíváme jako zavářku do polévek.

Polévky

Děti si oblíbily krémové zeleninové polévky a zeleninové vývary, které doplňujeme o pohanku, jáhly, kuskus, bulgur a zavářky z celozrnné mouky.

Maso a masné výrobky

Součástí našeho jídelníčku jsou všechny druhy mas (ryby, kuřecí, králičí, krůtí, vepřové, telecí a hovězí). Maso používáme zásadně čerstvé a upravujeme ho v konvektomatu.

Přílohy

V nabídce máme brambory, luštěniny, rýži, tarhoňu, těstoviny, bulgur, kuskus a knedlíky ze špaldové mouky.

Pečivo

Odebíráme několik druhů – chléb kváskový, pšeničný, žitný, vícezrnný a slunečnicový, rohlíky obyčejné, špaldové i semínkové. Dvakrát do měsíce dětem pečeme sladké překvapení jako je bublanina, perník, moučníky mrkvové, špenátové a z červené řepy, které se těší velké oblibě.

Cukr

K pečení domácích moučníků a dochucování studené kuchyně (např. jogurty, tvaroh apod.) používáme včelí med.

 

MÉNĚ ZNÁMÉ POTRAVINY

Pohanka

je rod rostlin z čeledi rdesnovitých. Pohanka je často užívanou surovinou ve zdravé výživě. Neobsahuje lepek, takže jako jedna z mála obilovin je vhodná pro osoby trpící celiakií. Je významným zdrojem rutinu, který léčí problémy s cévami, hemoroidy i křečovými žilami. Vhodná je také pro psychicky a fyzicky namáhané osoby. Posiluje imunitu a využívá se i při detoxikaci. Z pohledu makrobiotiky stahuje a vysušuje, proto se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus.


Tempeh

nebo také tempe je javánský potravinový produkt, který je tvořen sójou a vzniká fermentací. Uvařené sojové boby jsou naloženy do kultury Rhizopus oligosporus nebo Aspergillus oryzae a ta jimi proroste, spojí je a vytvoří tvrdou konzistenci bílé barvy. Díky fermentaci získává tempeh nejen vysoký podíl proteinůvláknin a vitamínů, ale také intenzivnější aroma. Právě pro jeho výživnou hodnotu je produkt používán ve vegetariánské kuchyni, někdy je i brán jako náhražka masa.

 

Bulgur

je označení pro předvařenou nalámanou celozrnnou pšenici, která se používá jako součást pokrmů. Bulgur je lehce stravitelný a má příznivé nutriční složení, protože obsahuje vlákninuvitamíny a minerály.


Mangold

je zelenina pocházející původně ze Středomoří. Tato rostlina obsahuje dostatek vitaminu C, který může klesnout neopatrným zpracováváním. Dále obsahuje vitamín A, B, E a minerální látky, jako je například vápník – až 2 %, železofosfordraslík a hořčík. Mangold je velmi účinný v prevenci nádorových onemocnění, posiluje nervový systém, pročisťuje krev a díky obsahu železa se doporučuje při chudokrevnosti.[zdroj?] Jeho nevýhodou je, že může mít mírně projímavý účinek. Mangold má oproti špenátu ořechovou příchuť a nikdy nechutná palčivě ani ostře. Nejčastěji se upravuje jako špenát,obsahuje velké množství kyseliny šťavelové.


Tarhoňa

je druh těstovinové rýže, používané ve slovenské a maďarské kuchyni. Tarhoňa jsou drobné nočky z nudlového těsta. Z hrubé mouky a vajec se vypracuje těsto dost tuhé na to, aby šlo nastrouhat na kousky asi půlcentimetrové. Ty se pak suší na slunci nebo v mírně rozpálené troubě a uchovávají se do zásoby.